Золотий гол Трезеге, безбашенная Югославія і помилка Колліни: згадуємо найвеселіший ЧЄ

20 років тому стартував чемпіонат Європи, який вперше пройшов в двох країнах.

Якби не епідемія коронавірусу, в найближчий уїк-енд розпочався б чемпіонат Європи з футболу. На жаль, але турнір, який обіцяв стати унікальним у своєму роді (одразу 11 країн-господарок), через всесвітній спалах небезпечної хвороби ми побачимо лише наступного літа. Нам залишається чекати і згадувати попередні турніри: рівно 20 років тому, 10 червня 2000-го, стартував останній в ХХ столітті і один з найбільш видовищних фінальний турнір ЧЄ. Після в цілому нудного Євро-1996, він порадував відмінними матчами, гучними суддівськими скандалами і абсолютно убивчими кінцівками. Якщо хто призабув, нагадаємо деякі з його фішок.

Вперше в історії турнір проводили дві країни – сусідні Бельгія і Голландія. А за кількістю учасників Євро-2000 встановив рекорд, вперше перевищивши за півсотні команд: окрім країн-господарок заявки надійшли від 49 збірних, включаючи дебютантів – Андорру і Боснію, а також знову допущену до змагань Югославію.

Відбірковий турнір пройшов без гучних сенсацій, але локальних сюрпризів вистачало. Згадати хоча б поразку іспанців на Кіпрі, що коштувала місця їх багаторічному наставнику Хав’єру Клементе. Крім нього по ходу відбору своїх постів позбулися тренер росіян Анатолій Бишовець і коуч англійців Гленн Ходдл. Першими путівку у фінал забезпечили собі віце-чемпіони Європи-1996 чехи, які встановили абсолютний рекорд кваліфікацій – 10 перемог в 10 матчах. Іншим досягненням відзначилися шведи, за весь відбір пропустили лише один м’яч.

Україна, з легкої руки Йохана Кройффа, який проводив жеребкування, отримала в суперники збірні Франції та Росії. Знаменитий ляп воротаря росіян Філімонова в останньому і вирішальному матчі групи дозволив команді Йожефа Сабо фінішувати на другому місці, слідом за чинними чемпіонами світу. Але в поєдинках плей-офф, з чи не головним відкриттям всього кваліфай-раунду – словенцями, ще більш безглузду помилку зробив вже Шовковський, і жовто-сині залишилися за бортом Євро.

У матчі-відкритті чемпіонату, що пройшов 10 червня 2000 року на сумнозвісному брюссельському стадіоні Ейзель (тепер він називався Король Бодуен), бельгійці здолали шведів, але потім послідували дві поразки і перший в історії виліт господарів Євро на груповій стадії. На цьому ж етапі обзавелися неприємною приставкою «екс» і чемпіони Європи-1996 німці, що стали головним розчаруванням турніру. «Більш слабкої футболу у виконанні Німеччини я ще не бачив», – дивувався тоді легендарний голландець Рінус Міхелс. У трьох матчах групи безлика і безхарактерна Бундестім, явно затягла зі зміною поколінь, обзавелася лише одним очком, зате відзначилася наостанок грандіозною загальнокомандною вечіркою, що тривала всю ніч.

Друга країна-господар – Голландія стартувала зі скандальною перемоги над Чехією. На останніх хвилинах поєдинку, який котився до нульової нічиєї, кращий на той момент рефері світу (і майбутній куратор українських арбітрів) П’єрлуїджі Коліна призначив у ворота чехів неіснуючий пенальті за нібито фол на Рональді де Бурі (голландець намагався пробити через себе, але не влучив по м’ячу і незграбно впав на газон). Брат «потерпілого» Франк привів суддівський вирок у виконання. Чехи поступилися потім в рівній грі ще і французам, і пролетіли повз плей-офф, а їх вболівальники стали з’являтися на трибунах в зловісних масках «а-ля Фантомас». Питання примирення П’єрлуїджі вирішив досить оригінально: відправився у відпустку саме … в Чехію. А схожі 11-метрові, що призначаються після сумнівних порушень, з тих пір стали іменуватися «пенальті імені Колліни».

Втім, найперший скандал того чемпіонату ледь не вибухнув ще до початку турніру. Косовські албанці, які проживали в Бельгії, подали до місцевого суду позов з вимогою зняти збірну Югославії з змагань, а всі гроші, призначені їй за участь в Євро, передати жертвам режиму Мілошевича. Бельгійська феміда, вирішивши не змішувати футбол з політикою, відмовила косоварам, а юги, хоча і не здобули особливих лаврів, стали одними з головних ньюсмейкерів того першості.

Кожен матч на турнірі за участю команди Вуядіна Бошкова перетворювався або в драму, або в комедію, а інколи і в те, й інше одночасно. Програючи словенцям до середини другого тайму 0:3 і залишившись вдесятьох після видалення Михайловича, югослави примудрилися за сім хвилин відіграти три м’ячі – подібних камбек історія Євро ще не знала. У поєдинку з норвежцями нападник балканців Кежман отримав червону картку менш ніж через хвилину після своєї появи на полі. А зустріч із іспанцями стала класикою футбольного театру абсурду: юги, вже традиційно залишившись в меншості, вели в рахунку аж до другої компенсованої хвилини, але потім встигли пропустити двічі.

«Що б ще ні створила на Євро-2000 збірна Югославії, здивувати вона вже не зможе», – писали газети напередодні чвертьфіналу. Але ті змогли, «злив» голландцям 1:6 (ніхто раніше не пропускав на ЧЄ 6 м’ячів в одній грі) – подібного безвілля від підопічних Бошкова просто не очікували. До речі, в цьому поєдинку найкращий бомбардир Помаранчевих Патрік Клюйверт був близький до першого в історії Євро покеру, але один з його голів «вкрав» югослав Говедаріца, заштовхавши м’яч в свої ворота.

В іншому чвертьфінали пройшли без сюрпризів – фаворитам не знадобилося не те, що серій пенальті, а навіть екстра-таймів. Ближче всіх до додаткового часу були іспанці. Мінімально поступаючись французам, вони заробили пенальті на останній хвилині зустрічі, але Рауль з «точки» пробив над поперечиною.

Півфінал Франція – Португалія. Тепер пенальті за 3 хвилини до кінця овертайму пробивали вже французи – Шав’єр зіграв рукою в своїй штрафній, і Зідан ставить крапку в матчі. «Раптово померлі» португальці обурюються (Нуну Гоміш штовхає головного суддю, Паулу Бенту плює в обличчя боковому), заспокоювати співвітчизників вибігає сам Ейсебіо, все закінчується вилученнями, великим штрафом і багатомісячними дискваліфікацією для грубіянів.

Голландці, дві третини матчу з Італією грали в більшості, мали безліч моментів, били два 11-метрових (!), але ворота Тольдо, який перед грою самовпевнено заявив: «Ми вичавимо смачний сік з дозрілого голландського апельсина», немов хто зачарував. А в післяматчевій серії господарі реалізували лише одну спробу з чотирьох. Франк Райкард тут же подав у відставку, а вся Країна тюльпанів занурилася в траур. Подейкували, що навіть жриці любові з знаменитого амстердамського кварталу червоних ліхтарів вночі після гри з патріотичних міркувань навідріз відмовилися обслуговувати італійських туристів.

Катеначо ледь не принесло успіх Скуадрі Адзуррі і в фіналі – Дельвеккіо забив, а Тольдо продовжував «чаклувати» в рамці. Але на 4-й компенсованій хвилині (саме стільки додав суддя Андерс Фріск, і запасні італійців до цього часу вже піднялися з лави, щоб рвонути на поле і прийняти в обійми партнерів) Вільтор, який вийшов на заміну зрівняв рахунок. Гірка іронія долі для команди Дзоффа: забив 13-й номер синіх з-під 13-го номера білих – Нести. А в овертаймі був «золотий» гол (останній в історії ЧЄ) Давида Трезеге – шикарний удар з льоту в самісіньку «дев’ятку». Вперше чемпіоном Європи став чинний чемпіон світу. Вже через пару годин на Тріумфальній арці Парижа завдяки лазерам виник світловий напис: «Король Давид». А самого Трезеге незабаром чекала невесела зустріч в Турині, куди він відправився грати за «Ювентус».

Вперше

Організатори Euro-2000 вперше випустили іменні квитки, причому кожен уболівальник мав право на придбання лише двох штук.

Перед цим чемпіонатом УЄФА вніс зміни до Правил: після групового раунду турніру відлік жовтих і червоних карток починався з нуля.

Матчі турніру в перший (і поки єдиний) раз довірили обслуговувати не європейському арбітру. Єгиптянин Гамаль Аль-Гандур відсудив два поєдинки групового етапу: Іспанія – Норвегія і Данія – Чехія.

Запам’яталося

Виступом на Євро-2000 легендарний румун Георге Хаджі змазав кінцівку своєї блискучої кар’єри. Ішов «карпатський Марадона» некрасиво: непотрібне і невмотивоване вилучення у програному чвертьфіналі з італійцями явно не додало йому слави.