«Усе буде залежати від виступу на цій Олімпіаді. Якщо виступлю добре, можна залишитися і ще пострибати, а якщо ні — за це мені ніхто нормально платити не буде, і доведеться йти працювати». Перед Іграми в Пхьончхані Олександр Абраменко всерйоз ставив під сумнів продовження спортивної кар’єри.
А одразу після виступу на Олімпіаді він став новим українським спортивним героєм. Тепер, схоже, сумнівів щодо продовження кар’єри більше не виникатиме.
***
Історія останнього олімпійського циклу Олександр Абраменка одна з тих, про які рекомендують знімати фільми та писати книги.
Він фінішував шостим на Олімпіаді в Сочі, зупинившись в кроці від потрапляння в головний фінал, а за рік — відсвяткував першу перемогу на етапах Кубка світу. Пройшов ще рік — і Олександр здобув Малий кришталевий глобус в акробатиці, тричі підіймавшись на подіум за один сезон. Олімпійський цикл йшов за планом: далі мала бути участь в чемпіонаті світу та поступова підготовка до Пхьончхану.
Однак в один момент усе зламалося — Олександр зазнав серйозних травм на літньому турнірі по водній акробатиці. «На останньому стрибку мені трохи не вистачило висоти для крутки. Але оскільки це було не тренування, а змагання, я хотів максимально зберегти стрибок і отримати хорошу оцінку. Намагався не згинатися в повітрі, але це вплинуло на приземлення. При вході у воду я не встиг напружити м’язи, плюс лижа трохи розвернулася, і коліно пішло всередину. Моментально відчув біль і одразу зрозумів: сталося щось серйозне», — так згадував той момент сам спортсмен. Коли ж він приїхав до лікарні, лікарі підтвердили здогадки Абраменка — пошкодження хрестоподібної та бокової зв’язок, а також травма меніска.
Далі на акробата чекала операція та довготривале відновлення: сезон довелося пропустити, а разом з ним і чемпіонат світу, де розігрувалися перші ліцензії на Олімпіаду.
Абраменко, втім, розумів, що його доля в його руках — для здобуття ліцензії треба було просто вдало виступити на старті нового, уже олімпійського, сезону. Два тріумфи на етапі Кубка Європи, а потім невдале повернення на Кубок світу — ще в грудні Олександр був досить далеким від завоювання путівки.
Олімпійська доля Абраменка вирішувалася в США, де відбувалися три останні етапи Кубка світу перед Олімпіадою. Олександр разом з тренерським штабом поїхав туди раніше, аби мати час відточити стрибки та акліматизуватися. І недарма — сьоме та друге місце дозволили українцев спокійно готуватися до останнього етапу. Путівка на четверту Олімпіаду в кар’єрі уже була в нього в руках. Срібло на етапі в Лейк Плесіді стало для Абраменка першим за два роки: тоді він і показав, що готовий змагатися за медаль.
Результати Олександра Абраменка на Олімпіадах
Олімпіада | Місце |
Турин-2006 | 27 |
Ванкувер-2010 | 24 |
Сочі-2014 | 6 |
Пхьончхан-2018 | 1 |
Ув акробатиці, аби правильно усвідомити, проблематично бути постійно на вершині — кожен стрибок фактично залежить від випадку. Чим вищий клас акробата, тим рідше він помиляється і тим стабільнішим є.
На січневих етапах Олександр Абраменко показав неабияку стабільність — він невдало виконав лише фінальний стрибок на останньому етапі Кубка світу, коли ризикнув стрибнути елемент (бек дабл фул-фул-фул) з коефіцієнтом складності 4.525 бала. Не вийшло — погано приземлився.
На Олімпіаді Олександр не помилився жодного разу і саме стабільність дозволила йому піднятися на подіум. Неймовірна виконавча майстерність та ризик — це символи золотої медалі Абраменко. Але медаль йому принесла якраз стабільність.
Між першою спробою в сезоні виконати стрибок з коефіцієнтом 4.525 бала і наступними трьома (двічі той ж стрибок, ще одного разу — інший) пройшов місяць. Місяць важкої підготовки і відповідальних тренувань. Абраменко разом з тренерським штабом під керівництвом Енвера Аблаєва відточував саме найскладніші стрибки. Стрибки, які він не зовсім приготував і не зовсім знав, через рік простою.
І щоденна робота таки далася взнаки — на Олімпійських іграх Олександр Абраменко ідеально виконав усі п’ять своїх стрибків. Він не помилився жодного разу і саме стабільність дозволила йому піднятися на подіум. Неймовірна виконавча майстерність та ризик — це символи золотої медалі Абраменко. Але медаль йому принесла якраз стабільність.
***
«Ні, я ще не розумію, що сталося», — казав Олександр Абраменко після виграшу золота. Першого чоловічого золота в історії України на Зимових Олімпадах, на секундочку. Очевидно, він досі перебуває в шоці і не розуміє, що з ним трапилося. Хоча українець давно вважається одним з найкращих акробатів, та в його активі була лише одна перемога на етапах Кубка світу. Три Олімпіади, шість чемпіонатів світу — і усе без нагород.
Аж ось, перша медаль на змаганнях подібного рівня. І одразу золота.
Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)
Источник: Sportarena.com