Хто виступатиме за Україну на Олімпіаді-2018. Частина 1

Sport Arena знайомить зі спортсменами, що представлятимуть Україну на Олімпіаді. У першій частині мова піде про українців, для яких головне не перемога, а участь в Іграх в Пхьончхані.

Олена Шхумова уже проводить тренування на олімпійській трасі в Пхьончхані, Getty Images

На Олімпіаду в Пхьончхані відібралося всього 33 українських спортсмени, які виступатимуть в дев’яти видах спорту. Це найменша кількість за усю історію виступів України на Зимових Олімпіадах, але це явно не найгірший результат. До останнього Україна могла похвалитися 31-ю ліцензією, та згодом вдалося здобути ще дві путівки завдяки відмові інших країн.

Sport Arena представляє 33-х українських олімпійців, що виступатимуть в Пхьончхані, поділивши їх на три групи. У першій частині — ті, хто сповідуватиме в Республіці Корея олімпійський принцип. У другій частині — ті, хто здатен вистрелити та здивувати результатом. У третій частині — головні медальні надії України на Олімпіаді в Пхьончхані.

Олексій Красовський та Андрій Орлик

Вид спорту: лижні перегони
Участь в Олімпіаді (найкращий результат): Красовський — 2 (69-е місце — Сочі-2014), Орлик — дебют
Найкращий результат в кар’єрі: 49-е місце на чемпіонаті світу-2015 (Красовський, лютий ’15), 59-е місце на чемпіонаті світу-2017 (Орлик, березень ’17)

Чотири роки тому Олексій Красовський, лідер збірної України, дебютував на Олімпіадах у віці 19-ти років. Тоді він виступив в двох гонках, показавши найкращий результат в класичній гонці на 15 кілометрів — Кравовський фінішував 69-м. У Пхьончхан їде зовсім інший Олексій Красовський — більш досвідчений, більш вправний та просто сильніший. Він, звісно ж, не боротиметься за перемогу, але цього разу Красовський змагатиметься за потрапляння, як мінімум, в топ-50.

Олексій Красовський (на передньому плані) під час скіатлону на чемпіонаті світу, Getty Images

А разом з Олексієм на Олімпіаду відправився юний Андрій Орлик — 19-річний лижник, який дебютуватиме на Іграх. Чимось шлях Орлика схожий на шлях Красовського, що той пройшов його чотири роки тому. У тренерського штабу був вибір, кого відправляти на Ігри у якості другого номера команди, тож рішення довіритися Орлику є свідомим. Ймовірно, Андрій покаже приблизно ті ж результати, що і Олексій в Сочі, але Пхьончхан стане важливим пунктом в кар’єрі лижника, який за декілька років має усі шанси перетворитися у другого лідера української команди.

Дати виступів: 11 лютого — скіатлон
13 лютого — спринт-класика
16 лютого — фристайл (15 км)

Іван Ковбаснюк

Вид спорту: гірськолижний спорт
Участь в Олімпіаді: дебют
Найкращий результат в кар’єрі: 37-е місце на чемпіонаті світу в слаломі (лютий ’15)

Боротьба за єдину чоловічу путівку в гірськолижному спорті точилася між Дмитром Мицаком (учасник Сочі-2014) та Іваном Ковбаснюком. Перемогу в підсумку здобув Ковбаснюк, для якого Ігри в Пхьончхані стануть дебютними в кар’єрі. Усе завдяки тому, що Іван виконав норматив для всіх п’яти олімпійських дисциплін, тоді як Мицак — лише для чотирьох.

Очевидно, високих результатів від Ковбаснюка очікувати не варто. Якщо в одній з гонок Іван зможе фінішувати в топ-50 — такий результат можна буде назвати оптимальним. На останньому чемпіонаті світу українець стартував в двох дисциплінах — сламом та супергігант, — фінішувавши на 47-му та 48-му місцях. Він, звісно, показав би слабші результати, але багато спортсменів банально не доїхали до фінішу. Тому головне завдання для Івана в Пхьончхані — фінішувати.

Вид спорту: двоборство
Участь в Олімпіаді (найкращий результат): 2 (30-е місце — Сочі-14)
Найкращий результат в кар’єрі: 16-е місце на етапі Кубка світу (лютий ’18)

Для 25-річного Віктора Пасічника Ігри в Пхьончхані стануть другими в кар’єрі — чотири роки тому він здобув путівку в Сочі, де зумів показати другий результат в історії України на Олімпіадах, фінішувавши 30-м в одному виді програми. І якщо в 2014 році такий результат став справжньою сенсацією, то тепер Пасічник їде на Олімпіаду з бажанням повторити, або навіть перевершити свій результат Сочі.

За тиждень до Олімпіади Віктор Пасічник показав найкращий результат в кар’єрі, Getty Images

Буквально за тиждень до Олімпійських ігор Віктор фінішував 16-м на етапі Кубка світу, встановивши свій найкращий результат в кар’єрі. Такий виступ повинен надихнути українця, від якого особливо великих звершень в Пхьончхані не чекають. Пасічник відверто слабший від лідерів світового двоборства, його важко навіть зарахувати до середняків, але провести хороший старт та покращити свій результат Сочі Віктор може.

Дати виступів: 14 лютого — нормальний трамплін + 10 км на лижах
20 лютого — великий трамплін + 10 км на лижах

Тетяна Петрова

Вид спорту: фристайл (могул)
Найкращий результат в кар’єрі: 29-е місце на чемпіонаті світу (березень ’17)

Кваліфікація Тетяни Петрової на Олімпіаду стала справжньою несподіванкою. Українка не здобула ліцензію за результатами відбору, але через відмову Японії від трьох своїх ліцензій, а також через відмову країн, що знаходилися вище в рейтингу, українка Петрова таки отримала путівку в Пхьончхан. Парадоксальність ситуації полягає в тому, що Тетяна знаходилась на передостанньому місці в рейтингу кваліфікації, набравши всього 2 залікові очки.

От і вийшло, що Тетяна Петрова, перебуваючи на 57-му місце, потрапила в топ-30 найкращих та поїхала на Олімпіаду. На самих Іграх для українки успішним буде вважатися фініш не на останньому місці, адж саме Петрова виглядає найслабшою серед тих, хто виступатиме в Пхьончхані.

Дати виступів: 9 лютого — перша кваліфікація
11 лютого — друга кваліфікація та фінали (якщо Петрова пройде)

Андрій Мандзій та Антон Дукач

Вид спорту: санний спорт (чоловіки-одиночники)
Участь в Олімпіаді (найкращий результат): Мандзій — 2 (31-е місце — Сочі-2014), Дукач — дебют
Найкращий результат в кар’єрі: 21-е місце на Євро-2015 (Мандзій, лютий ’15) та Євро-2016 (Дукач, лютий ’16)

Більш досвідчений Андрій Мандзій, для котрого Ігри в Пхьончхані будуть другими в кар’єрі, й досі залишається першим номером української збірної. Він першим здобув олімпійську ліцензію, і від нього очікують трохи кращих результатів в Пхьончхані. Скоріш за все, саме Андрій виступатиме за Україну в естафеті. Для 22-річного Антона Дукача Ігри в Пхьончхані будуть дебютними в кар’єрі.

У Сочі Андрій Мандзій був дебютантом, показавши 31-й результат, Getty Images

Від українських санкарів не очікують взагалі нічого, уже сам факт участі двох чоловіків в змаганнях одиночників є позитивом, адже це лише друга Олімпіада, де Україна представлена в змаганнях чоловіків-одиночників. Дебютували українці у цій дисципліні чотири роки тому, тоді два синьо-жовті санкарі фінішували в хвості пелетону, зайнявши 28-е та 31-е місце.

Дати виступів: 10 лютого — чоловіки-одиночники, перші спроби
11 лютого — чоловіки-одиночники, вирішальні спроби
15 лютого — естафета

Олександр Оболончик/ Роман Захарків

Вид спорту: санний спорт (пари)
Участь в Олімпіаді (найкращий результат): 2 (17-е місце — Сочі-2014)
Найкращий результат в кар’єрі: 14-е місце на Євро-2015 (лютий ’15)

Пара українських санкарів не зуміла виконати кваліфікаційний норматив на Олімпіаду, але завдяки вайлд-карду таки здобула ліцензію на Ігри. Вайлд-кард українці отримали для формування естафетної команди, якій для участі не вистачало якраз чоловічої пари.

У загальному заліку Кубка світу цього сезону пара Оболончик/Захарків посіла 23-е місце, але це не найгірший результат серед 20-ки, що відібралася на Ігри. Представники Республіки Корея та Румунії фінішували нижче, і саме з ними українці боротимуться за передостанні місця в змаганнях пар. Основний акцент, втім, Оболончик/Захарків робитимуть на естафету, де вони виконуватимуть роль фінішерів та спробують «завезти» Україну в десятку найкращих.

Дати виступів: 14 лютого — змагання пар

Олена Стецків та Олена Шхумова

Вид спорту: санний спорт (жінки-одиночниці)
Участь в Олімпіаді (найкращий результат): Стецків — 2 (26-е місце — Сочі-2014), Шхумова — 2 (31-е місце — Сочі-2014)
Найкращий результат в кар’єрі: 14-е місце на Євро-2018 (Стецків, січень ’18), 22-е місце на чемпіонаті світу-2017 (Шхумова, січень ’17)

Єдину олімпійську ліцензію для жінок-одиночниць здобула Олена Шхумова, але тренерський штаб вирішив взяти на Ігри Олену Стецків, пояснюючи це стабільнішою роботою останньої в естафеті. Однак в останній момент через недопуск до Олімпіади двох росіянок, Україна отримала вакантну ліцензію, тож Олена Шхумова теж відправилася в Пхьончхан.

Олена Стецків тренується в Пхьончхані, Getty Images

На Олімпіаді Шхумова, скоріш за все, виступить лише в особистому старті, тоді як на Стецків очікують заїзди в особистих змаганнях та естафеті. Кожна спортсменка ставитиме перед собою свої цілі — Шхумова, перший номер збірної, намагатиметься уникнути провалу Сочі, коли вона їхала на місце в топ-20, але через помилку в останньому заїзді опинилася на останній позиції. А Стецків відточуватиме майстерність перед естафетною гонкою, в якій їй доведеться виступити в ролі стартера.

Дати виступів: 12 лютого — жінки-одиночниці, перші спроби