Пхьончхан-2018. День п’ятий. Підсумки

...

Американський сноубордист Шон Вайт переписав історію, а Олімпійські атлети з Росії стартували з сенсаційної поразки в хокейному турнірі — про це та інше в підсумках п’ятого дня Олімпійських Ігор в Пхьончхані.

На п'ятий день Олімпіади вітер став ще сильнішим і організатори змушені були перенести не лише гірськолижні старти,

Виступи українців: 0 медалей

Замість восьми спортсменів у п’ятий день Олімпіади виступило лише три українці — гірськолижниця Ольга Книш та жіноча біатлонна збірна постраждали через вітер в Пхьончхані. Книш усе ніяк не може стартувати на Олімпіаді, а вирішальна гонка біатлоністок перемістилася на оден день вперед.

Інші два виступи залишили полярні враження. Якщо двоборець Віктор Пасічник приємно здивував, особливо в лижній частині, де показав 13-й час, то пара санкарів Олександр Оболончик/ Роман Захарків — розчарувала. Чергові українські санкарі посіли останнє місце, причому без жодних шансів піднятися вище.

Власне, у санному спорті відбулося три старти — змагання чоловіків та жінок одиночників,  а також парна гонка. У всіх трьох дисциплінах останнє місце дісталося українським спортсменам. «С» — це стабільність. Попереду залишилася естафета, де українці ставлять завдання потрапити в топ-10 (усього стартує 13 збірних). Та успішним, схоже, можна буде назвати фініш на будь-якому місці вище тринадцятого.

Віктор Пасічник видав найкращий виступ українців в Пхьончхані за п’ять днів, Getty Images

Повертаючись до Пасічника, можна навіть сказати, що це був найкращий виступ на Олімпіаді so far. Віктор не показав свого максимуму в стрибковій частині, але розкрився в лижах, де відіграв шість позицій для фінішу на 30-му місці. Попереду на Пасічника чекає ще старт в улюбленій дисципліні — великий трамплін — і там він спробує встановити новий особистий рекорд. Зважаючи на форму Віктора на Олімпіаді, здається, він готовий зробити це.

Герой дня — Шон Вайт (США)

The Flying Tomato is Back. Шон Вайт знову на вершині. Найвідоміший сноубордист у світі здобув своє третє олімпійське золото в хафпайпі, встановивши цілу купу як особистих, так і американських рекордів.

Золота нагорода Вайта стала 100-ю для США в історії Зимових Олімпіад. Окрім того він став найтитулованішим сноубордистом-олімпійцем — нікому раніше не вдавалося виграти три золоті медалі на Іграх. Але усе це губиться на фоні емоцій Шона після перемоги: американець розплакався від щастя та кинувся в обійми матері.

Це й недивно, зважаючи на те, як Вайт йшов до цієї медалі — перед своїм останнім проїздом він знаходися на другому місці, а у вирішальній спробі виконував елементи, які раніше не тренував в Пхьончхані. «Якщо чесно, ця остання спроба була найбільшим викликом, з яким я стикався, — сказав після перемоги Вайт, і додав: — Я не старався навіть виконувати фінальну комбінацію, поки не приїхав сюди сьогодні зранку».

Зрештою, саме при виконанні останньої — переможної, як виявилося — комбінації Шон Вайт розбився влітку в Новій Зеландії, через що йому наклали 62 шви. Але американець повернувся — і таки виконав елемент. Усе решту вже історія.

Досягнення та подія дня — третя перемога Вайта в хафпайпі на Олімпіаді
Перші емоції Шона Вайта після оголошення оцінок суддів і виграшу третього олімпійського золота в кар’єрі, Getty Images
Стихія дня — ураганний вітер в Пхьончхані

Шквальний вітер не мав стати несподіванкою для організаторів Олімпійських ігор. Такі сильні пориви — нормальна ситуація для півночі Республіки Корея в лютому. Але настільки потужного вітру, схоже, не очікував ніхто. У середу боротьба стихії з програмою Олімпіади вийшла на новий рівень: через вітер відмінили не тільки гірськолижні старти (що уже стало нормою), але й біатлонну індивідуальну гонку. У зоні ризику був навіть хокей, але перші матчі чоловічого турніру все-таки відбулися. Вітер був настільки агресивним і сильним, що людей закликали не виходити на вулиці, а огорожі і палатки падали, наче сірники.

Як прогнозують синоптики, в четвер та п’ятницю ситуацію нормалізується — швидкість вітру спаде втричі (з 21 км/год до 7 км/год). Але на вихідних стихія знову повернеться. І, схоже, у програмі Олімпіади знову відбуватимуться зміни. У боротьбі проти стихії організатори Ігор безсилі.

Сенсація дня — поразка атлетів з Росії в хокеї

Відсутність хокеїстів з НХЛ, звісно, перетворює олімпійський турнір в зовсім інші змагання, але список фаворитів від цього не змінюється — і Олімпійські атлети з Росії у цьому списку на провідних позиціях. Словаччина ж — лише середняк, який не мав створити проблеми хокеїстам з країни під нейтральним прапором.

Ще більше в цьому переконав початок матчу: словаки швидко пропустили шайбу, а потім другу. Але дві результативні атаки зіграли проти Олімпійських атлетів з Росії — вони розслабилися і ще до кінця першого періоду дозволили супернику відігратися. А пізніше словаки закинули ще одну шайбу — як виявилося, переможну. Словаччина, незважаючи на різницю в рівні, використала усі слабкі місця атлетів з Росії.

Словак Петер Череснак (на фото — стоит) празднует гол в ворота Олимпийских атлетов из России, Getty Images

«Ми просто подумали, що 2:0 — це добре. На Олімпіаді так не можна», — заявив після гри Олег Знарок, тренер збірної ОАР, і взяв усю провину за поразку на себе. У принципі, по-іншому і бути не могло, зважаючи на те, що дві шайби Словаччина закинула в меншості на контратаках, розриваючи захист фаворита.

Розчарування дня — виступ Гізер Бергсми на Олімпіаді

Рік тому америкаська ковзанярка Гізер Бергсма розривала усіх суперниць на чемпіонаті світу в Пхьончхані. Тоді вона здобула два золота та одну бронзу, вигравши забіги на дистанції 1000 та 1500 метрів. Гізер, крім цього, ще є володаркою світового рекорду на 1500-метровій дистанції, тож на Олімпіаду вона відправлялася у статусі одного з головних фаворитів та претендентів на медаль.

Гізер Бергсма — головне розчарування ковзанярського турніру на Олімпіаді, Getty Images

Але після двох стартів на тому ж овалі на Олімпаді — якраз улюблені 1000 та 1500 метрів — Бергсма без медалей. І без шансів на медаль у спринтерській 500-метрівці. Двічі поспіль Гізер фінішувала восьмою, програючи дуже багато своїм звичним результатам. Бергсму не вистачає на другу половину дистанції, вона не може додати і банально видихається. Помітно, наскільки сильно вона прагне, але помітно також, як у неї нічого не виходить. Лідерка американської ковзанярської збірної провалює третю Олімпіаду поспіль — і втретє в кар’єрі 14-разова призерка чемпіонатів світу ризикує повернутися додому без медалей головного старту 4-річчя.