Показать табло

Росія, бувай. Чому МОК прийняв найкраще рішення про недопуск РФ до Олімпіади

Лента новостей
Олексій Мандзій вважає, що МОК своїм рішенням про відсторонення Росії від Олімпійських ігор в Пхьончхані поставив РФ у патову позицію, коли відмовитися доведеться або від спортсменів, або від духовних скрєпів.

МОК нарешті прийняв рішення – держави Росії на зимових Олімпійських іграх 2018 року не буде, місцевий Олімпійський комітет дискваліфіковано. Будуть «Олімпійські атлети з Росії» (ОАР), але виступатимуть вони під нейтральним прапором, а у випадку перемоги на церемонії нагородження включатимуть гімн МОК.

Що означає це рішення на практиці? Російським спортсменам ніхто не заборонив їхати в Пхьончхан і змагатися там. Але є певні умови. По-перше, охочі виступити не повинні мати допінгову історію (біатлоніст Алєксандр Логінов, бувай) або фігурувати у всіх міжнародних антидопінгових розслідуваннях. По-друге, вони повинні пройти серйозну антидопінгову перевірку. По-третє, приймати рішення щодо допуску/недопуску буде не Російська Федерація, а МОК.

Міжнародний олімпійський комітет таким чином не вийшов за межі чисто спортивно-правового поля, перекинувши м’яча на російський бік. І тепер перед Росією стоїть серйозна дилема – відмовлятися від участі під нейтральним прапором чи погоджуватися і дозволяти кожному спортсмену приймати рішення окремо?

Декілька попередніх тижнів, якщо не місяців, російські спортивні чиновники і журналісти в один голос заявляли про неприпустимість виступу під нейтральним прапором. «Це низько і не для нас», – лунало там на сході. З кожною наступною медаллю, яку забирала комісія Освальда з медального заліку російської збірної на Іграх в Сочі, ці заяви ставали все більш радикальними та рішучими. У Москві дозволяли собі неодноразово іронізувати щодо можливого ядерного бомбардування Республіки Кореї під час Олімпіади. Апофеозом ж російського руху став флешмоб «No Russia, no games», який пройшов перед вирішальним засіданням МОК.

Очевидно, російська політична та спортивна еліта намагалася схилити Міжнародний олімпійський комітет до переведення антидопінгового процесу в політичні ігрища. Якби в Лозанні вирішили повністю забанити росіян – в Кремлі могли б відкривати шампанське. Тоді розмови при утиски «потужної і сильної збірної РФ» розрослися б до нечуваних досі розмірів, а Міністр спорту разом з Президентом Росії звинувачували б МОК у вибірковому правосудді.

Хронологія дискваліфікацій росіян за допінг в Сочі-2014

Дата Спортсмен (вид спорту) Медаль (всього — 11)
1 листопада Алєксандр Лєгков (лижні гонки) -1 золото + -1 срібло
9 листопада Максім Вилєгжанин (лижні гонки) -2 срібла
22 листопада Алєксандр Трет’яков, Єлена Нікітіна (обоє — скелетон) -1 золото + -1 срібло
24 листопада Ольга Фаткуліна (фігурне катання), Алєксандр Зубков (бобслей) -1 золото + -1 срібло
27 листопада Ольга Вілухіна і Яна Романова (біатлон), пізніше — Ольга Зайцева -2 срібла

Однак команда Томаса Баха не дала росіянам такого шансу. Маючи перед очима недавній приклад IAAF (Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій), МОК вирішило просто повторити його досвід: «чисті» – in, «заплямовані» – out. Таким гуманним рішенням комітет ще й знімає з себе відповідальність за досить пізній остаточний вердикт (до Олімпіади залишилося 69 днів. – прим. О.М.), адже усі «чисті» спортсмени в теорії зможуть виступити, а значить їх довготривала підготовка не пішла коту під хвіст.

А от РФ опинилася в патовій ситуації. З одного боку, не можна власноруч позбавляти «чистих» російських спортсменів права участі в Олімпіаді. З іншого боку, виступ під нейтральним прапором – це удар по духовним скрєпам. Як ж їхати на Ігри без прапору чи гімну? Це якась Сирія може так їхати, чи ще якась країна «третього світу» – але аж ніяк не Росія.

Єдина можливість спортсменів з РФ виступати на Олімпіаді — під олімпійським прапором, Getty Images

Зрештою, понад 30 років тому Росія (тоді – СРСР. – прим. О. М.) уже показувала своє ставлення до власних спортсменів, бойкотувавши літні Ігри в Лос-Анджелесі. Що заважає зробити аналогічним крок тепер, особливо перед президентськими виборами? Спортсмени залишаться в мінусі, кажете? А хто про них думає? Ті, хто в Putin team – і так зрозуміють. Іншим – теж пояснять.

РФ опинилася в патовій ситуації. З одного боку, не можна самим позбавляти «чистих» російських спортсменів участі в Олімпіаді. З іншого боку, виступ під нейтральним прапором – це удар по духовним скрєпам.

Так само доведеться вирішити, що робити з фінансовими «санкціями», які наклав МОК. Обов’язковий внесок в розвиток антидопінгової системи (читайте: штраф) розміром в 15 млн доларів та відшкодування усіх витрат на проведення розслідувань – це той мінімум, який Росії доведеться заплатити, якщо вона захоче відновити міжнародний статус свого Олімпійського комітету. І Росія заплатить, інакше їй доведеться пропустити ще не одну Олімпіаду.

Справедливо? Абсолютно. Але хіба це означає, що в Росії не буде крику про політичне правосуддя? Його не уникнути – він почався ще раніше, а тепер його просто стане ще більше. У Росії по-іншому не вміють: замість того, аби нарешті визнати проблему і щось зробити для її усунення, там звинуватять усіх, але не себе. Якщо досі ніхто не побачив величезної колоди в оці, то яка вірогідність, що її помітять тепер?Оперативное видео самых важных и красивых голов в нашем канале в Телеграме

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?