favbet
favbet
Sportarena

Олексій Мандзій вважає, що тренерський штаб норвезької збірної зробив суттєву помилку, не включивши до олімпійської заявки Оле Ейнара Бйорндалена.

Він не виконав норматив. Отже, він не поїхав на Олімпіаду. Справедливо? Цілком.

Якщо мова йде про «нього» умовного, то усе й справді виглядає справедливо. Навіщо тягнути на головний старт того, хто не готовий? Тим більше, якщо є спортсмени, що виконали норматив і лише чекали шансу. Та якщо умовний «він» замінити на «Оле Ейнар Бйорндален» — ситуація змінюється.

Бйорндален заслужив на свою сьому поїздку на Ігри. І справа тут не в статусі чи колишніх регаліях — це й справді не аргумент «за» Оле Ейнара. Якби 43-річний норвежець міг запропонувати лише свій статус, то він давно завершив би кар’єру, причому власноруч і ще декілька років тому. Справа в системі підготовки до великих змагань. Системі, яка працює, і яка жодного разу в цьому олімпійському циклі не дала збою.

Оле Ейнар Бйорндален залишився за бортом Олімпіади-2018, Getty Images

З двох останніх чемпіонатів світу Бйорндален стабільно привозив особисту нагороду: в 2016 році він двічі став срібним призером та ще одного разу піднявся на третю сходинку п’єдесталу, в 2017 році — обмежився однією бронзою. Залишився без медалей Оле Ейнар в 2015 році, але тоді він тричі потрапляв в квіткову церемонію, здобувши четверте, п’яте і шосте місця.

Кожного року Оле Ейнар проходив індивідуальну підготовку до сезону за старанно складеним планом. Планом, який передбачав хороший старт сезону в грудні, потім — спад форми в січні, а згодом вихід на пік якраз до головних змагань. І кожного року цей план працював.

Зважаючи на педантичність Бйорндалена, а також на його жагу до перемог, фактично не виникає сумнівів у тому, що цієї зими «план Короля» спрацював би знову. І менше ніж за місяць спортивні фани хапалися б за голови, дивуючись чудовому старту вічного Оле Ейнара. Та не судилося — Бйорндален не вразив у грудневій частині сезону, а потім не зміг набрати кондицій до стартів в січні, хоча певний прогрес й був помітний.

Бйорндален позує з двома срібними медалями ЧС-16, Getty Images

З кожним наступним стартом цієї зими Оле Ейнар усе більше дратувався через запитання журналістів щодо його показників та виконання нормативу на Олімпіаду. Дратувався, бо знову не показав необхідного результату. Дратувався, бо був далекий від того, що мав би зробити. Дратувався, бо жодним чином не міг вплинути на ситуацію.

У підсумку, все звелося до однієї гонки — індивідуальної в Рупольдингу. Упродовж години виступу Оле Ейнара і відбувся остаточний занепад мрій видатного біатлоніста. Парадоксально, що виконання олімпійського нормативу звелося до найменш улюбленої та водночас найбільш показової дисципліни в кар’єрі Бйорндалена. Норвежець ніколи не вигравав Малого кришталевого глобусу в індивідуальних гонках, але він тричі підіймався на подіум в цій дисципліні на Олімпійських іграх (золото ОІ-2002, срібло ОІ-2006 та ОІ-2010). Аби потрапити на ОІ-2018, Оле Ейнару потрібно було «заїхати» в шістку найкращих.

Він круто почав, посідав четверту сходинку після половини дистанції, але фінішував лише 42-м. Два промахи на третій стрільбі психологічно похитнули його, і уже тоді було очевидно, що шансів в Короля немає. Він зламався і перестав вірити в себе.

Бйорндален під час вирішальної гонки в олімпійському відборі, Getty Images

«Після третьої стрільби гонка була завершена», — сказав Бйорндален після фінішу. А разом з цією гонкою завершилася його олімпійська сага, шансів на виконання нормативу більше не залишилося.

Уже пізніше Дар’я Домрачева в інтерв’ю норвезькій пресі розповість про проблеми Оле Ейнара під час літньої підготовки (та не назве їх, хоча в Норвегії говорять про проблеми з серцем), але це вже не матиме жодного значення. Бйорндален не хотів виглядати слабким, інакше про ці проблеми знали б усі від нього ще задовго до початку сезону. Норвезький ветеран не прагнув тиснути на жалість, хоча й розумів, що цей хід може спрацювати. Зрештою, усі й так підтримували Короля. Усі, окрім Ерленда Бйонтегора.

Він до останнього не показував жодних емоції, і коли усі навколо переживали за нього, Бйорндален лише чекав. Інших варіантів у нього не було.

«Запитайте в тренерів, я не буду в це [відбір в олімпійську команду] втручатися», — відповідав Оле Ейнар журналістам після тієї невдалої індивідуальної гонки в Рупольдингу. Він до останнього не показував жодних емоції, і коли усі навколо переживали за нього, Бйорндален лише чекав. Інших варіантів у нього не було.

Бйорндален не зможе виступити на сьомій Олімпіаді в кар’єрі, Getty Images

Рішення тренерського штабу Оле Ейнар Бйорндален дізнався за добу до його офіційного оголошення. У нього було вдосталь часу, аби підготуватися до запитань журналістів. Але нічого нового Бйорндален не сказав. «Рішення вже прийняте, але я досі вважаю, що в тій ситуації, в якій я знаходжуся зараз, я міг би взяти медаль в Пхьончхані. Саме це й неприємно».

Замість Олімпіади Оле Ейнар побіжить на чемпіонаті Європи. Це зовсім інший старт і зовсім інша відповідальність. Для Бйорндалена участь в континентальній першості, неначе переїзд в будинок престарілих. Образливо і боляче.

Замість Олімпіади Оле Ейнар побіжить на чемпіонаті Європи. Це зовсім інший старт і зовсім інша відповідальність. Для Бйорндалена участь в континентальній першості, неначе переїзд в будинок престарілих. Образливо і боляче. Це змагання, за якими стежать одиниці, тоді як Король звик до масштабності та помпезності.

І хоча тренерський штаб мав усі передумови, аби не включити Бйорндалена до остаточної заявки Норвегії на Олімпіаду, він мав дати шанс ветерану. Бо якби Оле Ейнар не міг і не вірив в свою здатність набрати форму, він так прямо б і сказав. Але Король міг і вірив, але у нього не повірили ті, хто приймає рішення. Чи недарма?


Добавьте «sportarena.com» в свои избранные источники Google News (просто нажмите звездочку)

Источник: Sportarena.com

Рейтинг записи: 12345


Или аккаунт Sportarena