Біатлонна прима

Олексій Мандзій розповідає про Габріелу Соукалову, головного фаворита чемпіонату світу, лідера збірної Чехії та всього жіночого біатлону.

Відому англійську баладу Scarborough Fair, що стала популярною у всьому світі завдяки американському дуету Simon & Garfunkel, цілком можна назвати одним із символів процесу глобалізації: мало хто знав про цю пісню поза межами Британії до того, як гурт зі Сполучених Штатів привласнив її собі. Зрештою, небагато людей знає мелодію цієї балади зараз – пік її популярності припав на 70-80-ті роки минулого століття, коли на авансцені знаходилися Боб Ділан та Бітлз, а ветерани сучасного музичного світу – AC/DC та Scorpions – тільки починали свій кар’єрний шлях.

Невисока популярність пісні, однак, не завадила чеській біатлоністці Габріелі Соукаловій переспівати її на початку 2013 року – якраз після завершення першого успішного сезону, за підсумками якого Габі зайняла шосте місце в загальному заліку Кубку світу. Не виглядає парадоксальним також той факт, що зміст балади напрочуд схожий на ситуацію в чеському жіночому біатлоні трирічної давності: відповідно до тексту пісні молодий хлопець через перехожого, що прямує на ярмарок в Скарборо, передає своїй колишній дівчині декілька нереальних завдань, після виконання яких він дозволить їй повернутися. Таким ж нереальним виглядав на той час результат жіночої збірної Чехії в сезоні 2012/13, за результатами якого чешки вперше за довгий час фінішували в топ-10 Кубку націй.

Зовсім незабаром, в травні 2013 року, на гала-вечорі чеського біатлону, Габріела переспівала пісню Summertime знаменитої Елли Фіцджеральд. Пояснюючи свою любов до музики, Соукалова відзначає, що вона зростала на рок-музиці, а також з дитинства займалася грою на фортепіано і сольним співом. Цікавим виглядає й те, що дебютувала чешка в образі співачки перед заповненим стадіоном на домашньому чемпіонаті світу в Нове-Место після гонки з масовим стартом, в якій Габі фінішувала тільки 18-ю, заспівавши пісню Don’t Speak американського гурту No Doubt.

Той неймовірний для Соукалової сезон 2012/13, який не тільки розкрив її вокальні дані, але й зробив чешку найбільш помітною біатлоністкою року, зрештою, став визначальним у її кар’єрі. 23-річна дівчина, що до того не показувала жодних високих результатів, а швидкістю поступалась практично усім суперницям, раптово перетворилась на справжню зірку – питання було лиш в тому, чи не вплине психологічно новий статус на молоду біатлоністку.

Перемога в першій гонці наступного сезону, яка дозволила Габріелі вперше в кар’єрі надягти жовту майку лідера, підтвердила думку про те, що чешка давно була готова до нової для себе ролі, і ніякий зірковий статус її не відлякує. Безперечно, Соукалова втратила перше місце в загальному заліку достатньо швидко, але на той момент для неї куди важливішим був старт в Різдвяній гонці, який остаточно перетворив її в одну з топових біатлоністок сучасності. «Я не з тих людей, хто в такому котлі [Фельтінс-Арена в Гельзенкірхені вміщує 40 тисяч глядачів] вариться з радістю. Я нервувала більше, ніж на Кубку світу, а після першої половини гонки казала собі, що взагалі не мала їхати до Гельзенкірхена», — чешка, яка завжди доволі критично ставиться до своїх виступів, була незадоволена дебютом на найвідомішій біатлонній шоу-гонці, але разом з тим відзначала, що її зустрічали як «голлівудську зірку», і що вона рада бути в списку десяти найкращих біатлоністок планети.

Дві срібні медалі на Олімпіаді в Сочі ще раз підтвердили високий статус Габі, яка на головному старті чотириріччя запам’яталася не лише своїми результатами, але й незабутніми фразами: «У нас білі комбінезони, і довелося добре пошукати, поки ми знайшли те, що під них вдягнути. Я була обережною, і постійно стежила, щоб сервісерам і вболівальникам на трасі не було нічого видно… Адже все просвічується. Тому постійно поправляла білизну», — заливаючись сміхом, жартувала Габріела Соукалова в одному з інтерв’ю після четвертого місця в гонці переслідування. «Дерев’яна медаль», що є синонімом слова «розчарування» у великому спорті, ніяк не вплинула на настрій чеської біатлоністки – вона охоче смішила журналістів, поводила себе вільно і розкуто. Зрештою, як і завжди.

Навіть в білій формі Габі змогла виграти срібло в індивідуальній гонці, Getty Images
Навіть в білій формі Габі змогла виграти срібло в індивідуальній гонці, Getty Images

Характеризуючи особливий стиль спілкування Соукалової з пресою, в першу чергу відзначають простоту і прямолінійність Габі – вона ніколи не буде ховатися за горою загальних фраз, натомість завжди все скаже прямо і доступно, так як воно і є. Розповідаючи про спад у минулому сезоні, Габріела відверто визнавала, що після Олімпіади їм надали багато часу на відпочинок, і тому вона забагато бувала на вечірках, що, можливо, вилилося в провальний старт сезону. З іншого боку, чешка надзвичайно неохоче критикує інших людей, намагаючись всюди шукати позитив, а от до своєї персони ставиться зі всією самокритичністю і полюбляє навіть сама з себе посміятися, згадуючи про свою забудькуватість та розсіяність.

Зрештою, а чи багато можна назвати біатлоністок, які можуть дозволити собі ледве не запізнитися на гонку або втратити палку під час підйому з килимка? Навіть якщо такі й є, то вони навряд сприйматимуть усі ці маленькі деталі так, як це робить Соукалова: через ту палку вона втратила близько восьми-десяти секунд, і в підсумку програла на фініші 0.3 секунди переможцю гонки, але замість обурення і розчарування, на обличчі чешки продовжувала сяяти посмішка. Вона любить біатлон і насолоджується стартами: «У мені сидить такий чортик, що обожнює змагатися, — відзначає Габі. — Іноді під час гонки він мені дуже потрібен, але чортик не з’являється. Поки я не навчилася ставити його на автоматичний режим. Часом мені здається, що я складаю зброю ще до кінця гонки і не вмію себе підігнати».

Інфографіка SportArena
Інфографіка SportArena

Нарікати, однак, на відсутність «чортика» у цьому сезоні Габріела ніяк не може – на восьми етапах Кубку світу чешка ні разу не фінішувала нижче дев’ятого місця, десять раз піднімалася на подіум, причому чотири рази – на найвищу сходинку. Такі неперевершені результати дозволяють Соукаловій впевнено посідати перше місце у загальному заліку – перевага над найближчим суперником складає 135 очок – і поступово наближатися до першого в кар’єрі Великого кришталевого глобусу. Символом, що дозволяє чешці лідирувати впродовж цілого сезону, вона називає стабільність: «Намагаюся не розслаблятися в жодній з гонок, завжди боротися за кінця і зароблять якомога більше очок. Саме стабільність я вважаю найважливішим фактором в боротьбі за Кубок світу».

Разом з тим, не менше значення Соукалова надає й емоційній складовій: «Протягом сезону дуже важливо зберігати хороший настрій і позитив». Саме тому чешка дозволяє собі фінішувати задом наперед, потішивши не тільки місцеву публіку, але й багатьох телеглядачів, та навіть суперників. Хто, як не вона, може намагатися прив’язати власного тренера до ковдри, поки той спить? Кому ж ще може прийти в голову ідея, зробити селфі на подіумі під час офіційного нагородження? Усі ці моменти дарують радість і викликають сміх у багатьох людей, але більшість не готова зробити щось подібне власноруч – тоді як Габріела Соукалова намагається ні перед чим не зупинятися.

Фініш задом наперед в гонці переслідування в канадському Кенморі, Getty Images
Фініш задом наперед в гонці переслідування в канадському Кенморі, Getty Images

Ще одним важливим фактором, що вплинув на суттєвий прогрес чешки у порівнянні з минулим сезоном, є покращення точності стрільби. Габі, котра ніколи не могла похвалитися швидкою роботою на стрільбищі, у цьому сезоні нарешті перевалила за показник у 90% закритих мішеней – на даний момент точність її стрільби складає 92,4%, що робить чешку другою найбільш точною біатлоністкою сезону. Минулої зими, до прикладу, Соукалова закрила лише 87% мішеней, зайнявши десяте місце в списку снайперок.

«Я практично не вірю у те, що відбувається. Перед початком сезону я розмірковувала над тим, чи зможу зайняти місце в топ-10 загального заліку. Тож я поставила місце в десятці кращих як ціль на сезон. Тепер ж мені доводиться трішки підняти планку», — як завжди усміхаючись, розповідає Габріела про свої завдання на кінцівку сезону. Незважаючи, на суттєву перевагу над суперницями, вона не поспішає святкувати перемогу у загальному заліку, адже попереду на біатлоністок чекає чемпіонат світу і останній етап Кубка світу. Разом з тим, Соукалова, яка відома хорошою підготовкою до вирішальних стартів сезону, підходить у ролі головного фаворита до світового форуму в Холменколені – особливо позитивно вплинули на шанси чешки виступи в США, де вона оформила золотий дубль, вигравши обидві особисті гонки, і показавши, що перебуває в прекрасній фізичній формі.

Зрештою, яке завершення сезону не очікує на Габі, немає сумнівів в тому, що на підсумковому гала-вечорі чеського біатлону, вона отримає чергову статуетку «Найкращої біатлоністки року», а також знову заспіває, адже попри статус лідера світового жіночого біатлону, Соукалова від співу не відмовляється. У жовтні минулого року, наприклад, вона зняла дебютний кліп на свою пісню, присвячену боротьбі проти раку яєчок, який свого часу подолали і її хлопець, і її батько. Безперечно, навряд на гала-вечорі Габріела візьметься виконувати саме цю пісню, але навіть якщо й так, то немає сумнівів в тому, що вона заспіває її на найвищому рівні. Зрештою, як і завжди.У вас есть модный мессенджер Телеграм? ДА / Нет.

Теги:
Сохранить
Добавить комментарий
Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?