Хто така Катерина Бех, яка стала 2-разовою чемпіонкою світу серед юніорок
...

Катерина Бех з золотою медаллю юніорського чемпіонату світу, biathlonworld.com
Лише в грудні вона отримала право виступати за Україну.

Кінцівка юніорського чемпіонату світу з біатлону вийшла напрочуд вдалою для української збірної — Богдан Цимбал в спринті фінішував 4-м, Анна Кривонос — 10-ю. Усе це після провалу в перший тиждень змагань додавало оптимізму. Але головною ньюзмейкеркою двох останніх днів світової першості, очевидно, стала Катерина Бех.

20-річна біатлоністка спершу виграла золото в спринтерській гонці, а потім успішно оформила золотий дубль, фінішувавши першою в гонці переслідування. Sport Arena розповідає, хто вона така, Катерина Бех.

• Лише в серпні опинилася в Україні, а в грудні отримала право змагатися

Катерина Бех — одна з трьох росіянок, які в серпні 2018 року поповнили склад жіночої української збірної. Вона приїхала в Україну разом з Анастасією Разказовою та Оксаною Москаленко, а також з тренером Іллею Лопуховим. Перехід російського тріо (і тренера) в Україну — був одним з найгарячіших інфоприводів в біатлонне міжсезоння. Особливо на фоні того, що жіночу збірну очолив інший росіянин, Андрєй Прокунін.

Може звучати парадоксально, але Україна не була першим пріоритетом для Іллі Лопухова і його біатлоністок. Спершу вони разом хотіли переїхатися в Білорусь — там тренером працює батько Іллі Лопухова. Але не склалося: білоруси не захотіли брати усіх дівчат, а для Лопухова це було найважливішим фактором. Аж потім вони почали рухатися далі, доїхали до України.

«У Білорусі не захотіли брати команду повністю. Там не готові були зробити пропозицію мені як тренеру і тим спортсменкам, яким потрібно було сидіти карантин через зміну громадянства. Десь в липні, коли стало ясно, що позиція білорусів нас не задовільняє, згадали, що у всіх дівчат по батьківській лінії є українське коріння».

Екатерина Бех, Анастасия Рассказова и Оксана Москаленко, rusbiathlon.ru

По суті, тренер Ілля Лопухов навіть не приховує — ніхто не прагнув їхати саме в Україну. Вони просто хотіли виїхати з Росії та виступати в повному складі, а на такі умови пішли лише в Україні. Та й Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, теж це розуміє. За його словами, Україна підібрала дівчат, яким нікуди було піти.

«Ситуація була наступна: їдеш по дорозі, дивишся — три дівчини сидять на валізах і плачуть — грошей нема, куди їхати і що робити, — не знають. Довелося пригальмувати, «підібрати» і допомогти дітям займатися улюбленою справою».

Карантину щодо Оксани Москаленко не було, карантин Катерини Бех завершився 15 грудня 2018 року (минуло два роки з моменту останнього старту за Російську Федерацію), а Анастасія Разказова досі чекає на документи: росіяни дозволили їй виступати (відпустили без каратину), але поки що перехід не підтвердили в IBU.

• Чому вони взагалі поїхали з Росії і які результати там показували

У минулому сезоні в склад юніорської збірної Росії входила лише Анастасія Разказова — Катерина Бех не проходила, аналогічно й Оксана Москаленко.

Президент Союзу біатлоністів Росії Володимир Драчев досить різко висловлювався про перехід трьох біатлоністок: «Лише одна з них, Разказова, була в списку збірної. По факту, ми їх не бачили і не знаємо».

Ілля Лопухов, тренер дівчат, пояснював рішення поїхати з Росії «рваною підготовкою», через що дівчата топталися на місці.

«Основною причиною можна назвати «рвану» підготовку моїх підопочних в Росії. Виходило так, що одна спортсменка потрапляла в збірну, а інша — в кращому випадку їхала «причепом» за рахунок регіону. Або ж, якщо грошей не було, готувалася зі мною. Потім ситуація змінювалася дзеркально: друга їхала в збірну, а перша — готувалася зі мною. Ці організаційно-методичні гойдалки не дуже добре впливали на результати. Спортсменки почали топтатися на місці, причому самі це відчували».

Екатерина Бех Украина биатлон золото
Катерина Бех святкує золото в спринті, biathlonworld.com

Головною зіркою з цього тріо в Росії вважалася Анастасія Разказова — минулого сезону вона їздила на юніорський Кубок світу (найкращий результат — 16-е місце), а до того змагалася на юніорському чемпіонаті світу. У інших дівчат змагальної практики на міжнародних змаганнях майже не було.

У Росії відреагували на перехід стримано-негативно. Спершу були погрози про повне виконання терміну карантину, але в жовтні місцевий Союз біатлоністів надав дозвіл виступати усім спортсменкам. Паралельно дозволили виступати чотирьом іншим біатлоністів за Білорусь.

• Які в них були результати в Україні

Перший турнір для екс-російського тріо в Україні — літній чемпіонат України. Катерина Бех показала 8-й (спринт), 4-й (пасьют) і 5-й (мас-старт) результати. У Анастасії Разказової виступи були гіршими — 16-е, 9-е та 12-е місця. Оксана Москаленко, наймолодша з тріо, виступила очікувано гірше — 26-а, 19-а та 8-а позиції.

Разказова більше не змагалася у цьому сезоні — вона чекає на документи. Бех здобула срібло на дорослому чемпіонаті України в спринті, а Москаленко в цій ж гонці фінішувала 7-ю.

Екатерина Бех Украина победа эмоции
Катерина Бех фінішує в переслідуванні на чемпіонаті світу, biathlonworld.com

Окрім того Бех та Москаленко змагалися на двох етапах юніорського Кубка світу — у Бех було два фініші в топ-10, а Москаленко одного разу фінішувала 11-ю. Після чемпіонату світу Катерина Бех піднялася на друге місце в загальному заліку Кубка світу — вона відстає на 33 очки від німкені Ганни Кебінгер, а попереду ще дві гонки.

• Бех уже увійшла в історію України

Катерина Бех, яка менше ніж два місяці тому отримала право виступати за Україну, уже увійшла в історію синьо-жовтого біатлону. 20-річна спортсменка виграла дві золоті медалі на юніорському чемпіонаті світу — таких результатів раніше не показував ніхто. Так, в історії України ще не було дворазових чемпіонок світу серед юніорів.

Екатерина Бех биатлон победа золото Украина
Катерина Бех (по центру) з золотом чемпіонату світу, biathlonworld.com

Якщо ж говорити про золотий дубль (спринт + переслідування) — то Бех стала лише п’ятою українкою, якій підкорився такий результат. До неї дві гонки поспіль вигравали Олена Зубрилова, Оксана Яковлева, Олена Підгрушна та Анастасія Меркушина. Яковлева та Меркушина також вигравали в юніорках, але на чемпіонаті Європи.

Юніорська збірна Росії, в склад якої не проходила Бех, не виграла жодної медалі на чемпіонаті світу.