Велепець провалився. Український біатлон потребує кардинальної перебудови

Лента новостей
Олексій Мандзій підсумовує період роботи Уроша Велепця на чолі жіночої збірної України з біатлону, який запам’ятається лише декількома позитивними моментами на фоні суцільного негативу.

«Уявіть, ви багато років в Словенії тренуєте футбольний клуб Марибор. А тут вам пропонують перейти в Реал Мадрид. Звісно, ви погодитеся», — так пояснював причини переходу до України зі Словенії Урош Велепець у вересні 2015 року, незадовго після призначення на посаду старшого тренера жіночої команди.

Майже три роки потому, за тиждень до зборів тренерської ради, Володимир Бринзак оголосив про припинення співпраці з Урошем Велепцем. Словенцю, по суті, навіть не дали прозвітувати про останній сезон — усе зрозуміло й так. Щоб там не казав Урош, ситуацію нічого не змінить.

Шалені очікування та сподівання, пов’язані з його «трансфером» в українську збірну, перетворилися на крики «Уроше, йдіть геть». За останній рік Велепець остаточно втратив довіру вболівальників, він не зміг втримати під контролем психологічну ситуацію всередині команди, тож навіть функціонери, які запрошували його, відвернулися. Йому дозволили допрацювати контракт, а потім ввічливо попросили на вихід.

Три роки тому Володимир Бринзак був ініціатором запрошення Велепця, але контракт з ним не продовжуватиме, biathlon.com.ua

Зрештою, навряд сам Урош планував би продовжувати контракт. Попри усі його мінуси, що опинилися на поверхні за три роки, словенець майже завжди виглядав раціональним чоловіком, який добре обмірковує кожен крок. А погоджуватися на роботу в Україні зараз — це суцільний ризик. Жіноча збірна впродовж останніх років перетворилася з Реалу в Марибор і виходу з цього піке не видно, а Велепцю не потрібен зайвий тягар.

Сумніватися в тому, що словенець не любить зайвий тягар, не доводиться завдяки мінімальній ротації складу, яку Урош застосовував на посаді старшого тренера. Велепець не прагнув розвинути, наприклад, Юлію Журавок чи Яну Бондар, фактично не залучаючи їх до основної команди, натомість у нього була обойма біатлоністок, які здатні були показати результат.

Власне кажучи, це досить адекватний підхід, якщо не забувати його першочергове порівняння. Це в Мариборі можна розвивати молодь та довіряти їй, а в Реалі треба витискувати соки з тих, хто може тут і зараз, бо завтра може не бути. До того ж, робота з Урошем справді принесла певні плоди, що є його і лише його досягненнями — прогрес Юлії Джими та перший сезон після повернення (2015/16) Олени Підгрушної.

Співпраця Велепця (на фото — спиною) та Юлії Джими — найкращий момент його роботи в Україні, biathlon.com.ua

На цьому, втім, увесь позитив закінчується. Його збірна постійно стабільно невдало виступала на головних стартах сезону, здобувши за три роки лише срібло в естафеті на чемпіонаті світу-2017. Та й виступи на етапах Кубка світу не назвати вкрай успішними: чотирнадцять подіумів за три повноцінних сезони і лише дві перемоги. Більше того, обидві золоті медалі були здобуті упродовж першого сезону.

Таблиця кількості подіумів жіночої української команди за три роки керівництва Велепця

Сезон Кількість особистих подіумів Кількість подіумів в естафетах Загальна кількість
2015/16 3 (1+0+2) 3 (1+1+1) 6 (2+1+3)
2016/17 0 (0+0+0) 2 (0+1+1) 2 (0+1+1)
2017/18 5 (0+0+5) 1 (0+1+0) 6 (0+1+5)

З моменту останньої перемоги в історії українського (жіночого) біатлону минуло 798 днів. На початку наступного сезону часовий показник без перших місць перетне позначку в 1000 днів. І це справді страшно.

Страшно, бо попереду на жіночу збірну очікує тотальна перебудова. Зміна поколінь, яка напрошувалася ще декілька років тому, розпочнеться з запізненням, що в свою чергу обов’язково потягне вниз загальнокомандні результати. Можна було б виїжджати на Юлії Джимі, але її подальша участь в змаганнях під великим запитанням.

А крім неї, інших лідерів немає. Олена Підгрушна ще намагатиметься шукати себе, але організм на повноцінний олімпійський цикл не перемогти. Сестри Семеренко — каліфи на годину, не більше. Ірина Варвинець та Анастасія Меркушина банально не здатні потягнути за собою команду. Усі решту перебувають ще в гіршому стані.

У цьому, безперечно, винен Велепець. Отримавши потужну команду, він пішов шляхом мінімального спротиву: тренер прагнув витиснути максимум з цього покоління на Олімпіаді, але усе завершилося провалом. Тепер він покидає крісло старшого тренера, віддаючи назад зовсім іншу команду — розібрану та набагато слабшу.

Упродовж останнього року Урош більше працював з Яковом Факом. ніж з українськими дівчатами, biathlon.com.ua

З іншого боку, вішати всіх собак на словенського тренера неправильно. Це найлегше рішення, якого зараз прагнутимуть всі. Та, на жаль, усе не так просто. Урош все-таки був обмежений у своїх можливостях: працювати він міг лише з декількома біатлоністками, тоді як інші тренувалися з особистими тренерами.

Чи виправдовує себе така система роботи? При Велепцю взаємодія між старшим тренером та іншими однозначно не працювала, яскравим наслідком чого став демарш Валентини Семеренко перед олімпійською естафетою. Відсутність комунікації та єдиного робочого плану підірвали авторитет Уроша, розваливши, по суті, команду зсередини.

Тому зараз, звільняючи словенця, федерація повинна прорахувати усі можливі ризики щодо наступного головного тренера. Провал на Олімпіаді відкриває нову реальність: їхати працювати в цю збірну України уже не так престижно і ніхто її порівнювати з Реалом не буде. А на того, хто наважиться очолити команду, очікує неймовірна кількість роботи. Невдячної роботи, оскільки доведеться жертвувати як статусними ветеранами, так і короткотривалим сплеском результатів.

Та головне — права на помилку в українського жіночого біатлону більше немає. Занадто багато часу вже втрачено і занадто мало здобуто. Ще один такий тренерський прокол остаточно відсуне Україну в третій біатлонний ешелон — і це ключова оцінка періоду Уроша Велепця на посаді старшого тренера.Теги:
Добавить комментарий

Сейчас обсуждают
Подпишитесь на наши
страницы в соцсетях:
Войдите, используя аккаунт
социальных сетей:
Или аккаунт Sportarena
Регистрация на Sportarena
Восстановление пароля на Sportarena
Спасибо за регистрацию!

На ваш e-mail отправлено письмо с логином и паролем чтобы вы их не забыли.
Мы отправили письмо на ваш e-mail с логином и паролем. Проверьте свой почтовый ящик, пожалуйста.
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?