УЗНАВАЙ ПРО СВОИХ

Владислав Гераскевич: той, хто пише історію українського спорту

...

Перший скелетоніст в історії України — герой рубрики «Надії спортивного року».

Гераскевич, GettyImages
Владислав Гераскевич показав другий найкращий особистий результат українців в Пхьончхані, Getty Images

«Чи часто доводилося пояснювати, що таке скелетон? Так, часто, все-таки новий вид спорту. Спершу дратувався, бо я ж ним займаюся. Це нормально, що люди не знають, але добре, що цікавляться». Владислав Гераскевич, єдиний скелетоніст в Україні, з розумінням ставиться до незначної уваги до свого виду спорту та власних виступів зі сторони фанів. Він пояснює, що це природно — в Україні нема традицій, раніше не було скелетоністів.

Та водночас додає, що 2018 рік — це рік суттєвого приросту. Олімпійські ігри дали поштовх, тоді на скелетон (тобто на Владислава з батьком) звертали найбільше уваги за весь час, а їх успішний старт дозволив зберегти інтерес публіки.

Ми сидимо з Владиславом в напівпорожній піцерії, неподалік метро Олімпійська в Києві. Надворі — кінець робочого дня, крім нас в залі лише декілька людей. Розмовляємо про увагу вболівальників, ставлення до скелетону та перспективу розвитку. Гераскевич залишається оптимістом, запевняє, що кількість небайдужих до скелетону, як і власну фан-базу, можна збільшити. Наводить приклади Латвії, Німеччини, де на етапах збираються тисячі вболівальників.

І хоча етапів Кубка світу (або хоч Кубка Європи) Україні найближчим часом не бачити — у нас навіть естакади нема, про яку трасу може йти мова? — наприкінці розмови до нашого стола підходить дівчина і просить автограф у Владислава. Здивовані, схоже, були всі: скелетоніста приємно здивував сам факт прохання, дівчину — можливість, журналіста — усе разом взяте.

***

2018 рік справді став проривом для Владислава Гераскевича. Олімпійський сезон, який розпочався в листопаді 2017 року, українець майже повністю провів на етапах Кубка світу — це вперше в кар’єрі 18-річний (на той момент) скелетоніст змагався на найпрестижніших змаганнях в календарі. Так, у нього була участь на чемпіонаті світу у 2017 році, але то було разово, радше знайомство зі світом найсильніших. Цього ж разу — все було серйозно і надовго.

Украинец Владислав Гераскевич, facebook.com/IBSFsliding

«Ми розуміли, що це інший рівень, але не уявляли — наскільки. Коли потрапили туди, побачили, яка велика різниця з іншими змаганнями. Набагато більше уваги, але набагато складніше — сильніші атлети проти тебе, усі професійніше ставляться до змагань».

На дебютному етапі Кубка світу Гераскевич фінішував 27-м, але уже за тиждень перевершив будь-які очікування — 13-е місце. Владислав вперше увійшов в топ-20 і одразу показав досить високий результат: першу спробу закінчив 20-м (саме 20 кваліфікуються в другу спробу), виграв 0.01 секунди у 21-го місця, а в другому заїзді показав неймовірний рівень — 8-й чистий час другого заїзду та підсумкове 13-е місце.

Ще за тиждень він знову потрапив в топ-20 (18-е місце), і в основному саме завдяки цим двом результатам український скелетоніст відібрався на Олімпіаду. Потім у Владислава були три фініші поза топ-20 на етапах Кубка світу, але певний запас він на той момент уже створив.

Лише у 2014 році Владислав Гераскевич почав займатися скелетоном, а уже у 2018 році кваліфікувався на Олімпійські ігри. Звучить фантастично, але це справді так: спортсмену знадобилося чотири роки, аби не просто змагатися на високому рівні, а щоб показувати там результати.

Його виступ на Олімпіаді — ще один бенефіс як сім’ї Гераскевичів, так і всього українського скелетону (тобто, знову їхній). 19-річний Владислав посів 12-е підсумкове місце — це другий найкращий особистий результат на Іграх після золота Олександра Абраменка. Жоден біатлоніст, лижник чи фігурист не фінішував вище. Ще раз: другий найкращий особистий результат України на Олімпіаді показав скелетоніст. Так, представник того виду спорту, про який більшість українців не чула до Пхьончхану-2018.

Владислав Гераскевич під час виступу на Олімпіаді, Getty Images

Хоча майже до фінішу періоду ліцензування Владислав не був впевнений, чи потрапить на Ігри: «До останнього не знали, проходимо чи ні, лише на останньому етапі дізналися, що проходимо. Коли отримали ліцензію — були дуже щасливі, а до того — дуже сильно переживали».

Гераскевич відзначає, що це дуже цікаво — бути першим скелетоністом в історії України, показувати у світі, що в Україні є такий вид спорту. З іншого боку, це виклик і труднощі — немає традицій, немає партнерів, які б розказали щось чи дали якусь пораду. Усе доведеться робити самому. Команда Владислава у новому сезоні (2018/19) складається з трьох осіб — він, його батько Михайло та учениця батька, Лідія Гунько. Раніше їх було всього двоє — син та батько.

Тренуватися в Україні немає де, саму скелетонну підготовку Гераскевич в основному проходить в Латвії. Він не приховує — пропонували змінити громадянство, хоча не латвійці. Але Владислав не планує переходити до інших країн: «Ми любимо Україну, тому виступаємо за неї».

Виснажливий олімпійський сезон, який став дебютним для Владислава на етапах Кубка світу, він завершив на 24-му місці в загальному заліку. Уже в цьому сезоні Гераскевич разом з батьком ставлять набагато амбітнішу ціль — потрапляння в топ-10 загального заліку.

Владислав Гераскевич, Getty Images

Перші два старти підтверджують плани українського скелетоніста: у Сігульді він показав найкращий результат в кар’єрі (9-е місце), на другому етапі фінішував 18-м. Але при цьому Владислав не надто задоволений показниками: «Так, у Сігульді я показав найвищий результат на етапах Кубка світу, але ми планували краще. Ми не дуже задоволені 9-м місцем».

Водночас, Гераскевич стверджує, що не може поки виступати на 100%. В основному, через проблеми зі здоров’ям: «В Олімпійський сезон була травма, вона пройшла, але за літню підготовку є нові травми, відносно серйозні. Вони заважають мені виступати, тому десь не на максимум викладаємося».

Чи не краще за таких умов пропустити сезон і відновитися? Це не вихід, адже Владислав — єдиний український скелетоніст. Якщо він не виступатиме на Кубку світу, країна втратить квоту і наступного сезону йому доведеться починати все спочатку, втрачати рік на другорядних турнірах, змагаючись за квоту для участі в Кубку світу. Замкнене коло, яке не розірвати, якщо крім Гераскевича не з’явиться інший скелетоніст в Україні.

Зрештою, цієї зими Владиславу має бути простіше. Якщо минулого року в нього було чотири нові траси, на вивчення яких у нього було відео та шість тренувальних спусків в рамках Кубка світу, то зараз у нього лише одна нова траса — усі інші він хоча б мінімально, але знає. У світі скелетону знання трас — це справді дуже важливо.

Влад Гераскевич, facebook.com/olympicua

Має бути простіше й у деяких інших факторах. Наприклад, вперше в історії Кубок світу зі скелетону транслюється на українському телебаченні, а відтак збільшується кількість людей, які знають, що таке скелетон. Окрім того, у команді Владислава з’явилася фізіотерапевтка, яка допомагає йому відновлюватися після спусків — раніше такого не було.

Безперечно, залишається ще маса інших факторів, які поки не вирішені — відсутність естакади або повноцінної траси в Україні, а відтак неможливість повноцінних тренувань, нестача партнерів чи товаришів по команді, а відтак неможливість заміни.

Українському скелетону ще доведеться пройти дуже довгий шлях, аби закріпитися не лише у світі, але й навіть у себе вдома. Так само доведеться пройти довгий шлях Владиславу Гераскевичу — він вважається перспективним скелетоністом, але поки рано зараховувати українця до найсильніших у цьому виді спорту. Для початку Гераскевичу треба покращити стартовий розгін (мабуть, найслабший серед учасників Кубка світу) — і він це розуміє.

Але якщо Владислав разом з батьком продовжать рухатися вперед та здобувати собі ім’я, український скелетон теж почне зміцнюватися. Принаймні, 2018 рік дає таку надію — за цей рік суттєво додав Владислав, а в його особі й скелетон в Україні. І ця дівчина, яка попросила автограф у Гераскевича, лише одне з багатьох-багатьох підтверджень.
Sport Arena запустила блоги. Общайтесь, обсуждайте, спорьте.

Добавить комментарий
Новости Футбола
вчера, 23:06
257
вчера, 23:06
10 декабря, 19:41
771
10 декабря, 19:41
09 декабря, 13:35
480
09 декабря, 13:35
18 ноября, 14:49
360
18 ноября, 14:49
Или аккаунт Sportarena
Внимание

Изображение
Выбрать файл
Добавить цитату
Внимание

Вы уверены, что хотите удалить этот комментарий?

Внимание

Вы уверены, что хотите удалить все комментарии пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите отклонить комментарий пользователя?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в спам?

Внимание

Вы уверены, что хотите переместить комментарий пользователя в корзину?